Cykl poradnikowy "Kupujemy mieszkanie!”: #2 – lokalizacja i infrastruktura

Dziś kolejna część naszego cyklu pod hasłem „Kupujemy mieszkanie”. Tym razem porozmawiamy o kwestiach, dotyczących położenia lokum. Zastanowimy się, jakie instytucje, punkty i sklepy warto mieć w pobliżu domu. Wszystko po to, abyś zebrał/zebrała przydatne wskazówki, które ułatwią Twój wybór mieszkaniowy. Interesuje Cię to? Zapraszamy więc do lektury!

Położenie mieszkania na planie miasta

Pierwszy aspekt to lokalizacja rozważanego apartamentu na mapie. Jedni wolą mieszkać bliżej centrum miasta. Inni natomiast preferumieszkanie na obrzeżach. Czynnik ten ma również znaczenie dla osób, które lubią swą stałą pracę i nie zamierzają jej prędko zmieniać. Warto zastanowić się, czy priorytetem dla Ciebie jest to, aby dojazdy zajmowały jak najmniej czasu. A może jednak nie będzie kłopotem, gdy biuro będzie znajdowało się w innej części Krakowa?

Niektórzy często wyjeżdżają z miasta – np. do rodziny żyjącej w innej części kraju czy do miejsca pracy. W takiej sytuacji ważne jest, by z lokum łatwo było dostać się do dużego węzła komunikacyjnego. Lepiej móc w krótkim czasie zjechać na autostradę, niż stać w korkach, by wyjechać z Krakowa. A co z korzystaniem z uroków miejskiego życia? Obecnie nawet dalsze dzielnice, takie jak Wzgórza Krzesławickie, są świetnie skomunikowane z centrum. Dojazd autobusem albo tramwajem w okolice Rynku Głównego jest względnie prosty i szybki.

Tereny zielone – jak do nich daleko?

Dziś wielu mieszkańców sporych aglomeracji tęskni do zieleni. Miejskie skwery, parki i osiedlowe nasadzenia to dla niektórych zaledwie namiastka prawdziwych terenów zielonych. Takie osoby najchętniej wybierają lokalizację na obrzeżach. Łatwiej tam bowiem pójść na spacer w cichej, spokojnej i nieco dzikiej okolicy. Można chociażby wybrać się na łąkę z czworonożnym przyjacielem bądź przespacerować się do pobliskiego zagajnika, aby zrelaksować umysł i ciało.

Świetnym przykładem inwestycji, położonej w sąsiedztwie zielonych zakątków, są Apartamenty Gusta – Naturalnie! W pobliżu znajduje się ciekawy park wraz z zabytkowym fortem. Miłośnicy odpoczywania wśród półdzikich terenów mogą również spacerować w okolicy, w której niegdyś ulokowana była kopalnia odkrywkowa iłów wraz z cegielnią. Około 3 kilometry od budynków, które zbudował MAWAT Developer, znajduje się także malowniczy Zalew Zesławicki.

A może wolisz mieć choć skrawek zieleni na wyłączność? W takim przypadku idealnym rozwiązaniem dla Ciebie jest zakup mieszkania z ogródkiem lokatorskim. Usytuowane na parterze lokum będzie miało dostęp do niewielkiej przestrzeni zielonej. Latem stanie się ona wspaniałym przedłużeniem salonu i przytulnym kącikiem do rodzinnego odpoczynku.

Najbliższe otoczenie budynku mieszkalnego

Kolejna kwestia dotyczy instytucji, znajdujących się w pobliżu miejsca zamieszkania. Zanim zakupisz lokum, rozważ, do jakich miejsc chcesz mieć naprawdę blisko. Wiele zależy od Twojego trybu życia i tego, z kim żyjesz (rodzina, partner). Znaczenie ma też to, w jakim stopniu mobilny jesteś. Przybliżymy kilka aspektów, które na pewno opłaca się wziąć pod uwagę.

Punkty usługowe i sklepy – co warto mieć w okolicy?

W celu zaspokojenia podstawowych potrzeb nie powinno się musieć daleko jeździć albo chodzić. Dobrze mieć tuż pod blokiem przynajmniej niewielki sklep spożywczy, lokal gastronomiczny i aptekę. A co jeszcze może się przydać? Zastanów się, czy zależy Ci na bliskości:

  • poczty lub paczkomatu,
  • zakładu fryzjerskiego bądź kosmetycznego,
  • kościoła,
  • punktów świadczących usługi medyczne (przychodnie, specjalistyczne gabinety),
  • supermarketu lub galerii handlowej,
  • targowiska,
  • wybranych sklepów z konkretnej branży.

Nowoczesne osiedla w Krakowie są często zaprojektowane w taki sposób, aby mieszkańcy mieli wszelkie udogodnienia w zasięgu krótkiego spaceru.

Zakup mieszkania a ułatwienia dla rodzin z dziećmi

Kupując mieszkanie, młodzi rodzice często zwracają uwagę na odległość do placówek edukacyjnych. To zrozumiałe – wygodnie jest mieć żłobek lub przedszkole blisko domu. Wówczas odprowadzenie czy przyprowadzenie pociechy z powrotem to kwestia kilku minut. Niektórzy chcą też, by dziecko nie musiało w późniejszych latach daleko dojeżdżać do szkoły.

Dla najmłodszych z pewnością przyda się bezpieczny, ciekawy plac zabaw. Huśtawki, zjeżdżalnie, karuzele, konstrukcje do wspinania się – to tam maluchy najchętniej spędzają czas latem. Rodzice natomiast mogą rozmawiać na pobliskich ławkach, mając na oku swoje dzieci.

Obecnie na terenach osiedli i w ich pobliżu powstają liczne punkty gastronomiczne. Restauracje i kawiarnie mają zwykle wydzielony kącik dla najmłodszych. Dzięki temu kilkulatki nie nudzą się, gdy rodzice spędzają czas obok, przy kawie. W takiej przestrzeni dostępne są zabawki edukacyjne i niewielkie stoliczki z krzesełkami dziecięcymi. Ponadto lokale te zazwyczaj oferują specjalne menu dla małych łasuchów.

Dodatkowe czynniki, które mogą mieć znaczenie

Decydując się na zakup lokum w danej okolicy, trzeba wziąć pod uwagę aspekt komunikacyjny. Czy jesteś osobą, która porusza się po mieście głównie własnym samochodem lub rowerem? A może wolisz podróżować komunikacją miejską?

W pierwszym przypadku kluczowe będzie to, aby mieć zapewnione miejsce parkingowe blisko domu. Ważna jest także możliwość sprawnego wyjazdu z osiedla w godzinach szczytu, by spokojnie być na czas w pracy. Przyda się również pobliska stacja benzynowa i punkt diagnostyki samochodów. Rowerzyści z pewnością docenią odpowiednio wytyczone ścieżki, po których mogą swobodnie się przemieszczać.

Twoim wyborem jest autobus albo tramwaj? Sprawdź zatem, jakie przystanki znajdują się w okolicy potencjalnego mieszkania. Upewnij się:

  • które linie stąd odjeżdżają i jak często,
  • czy będziesz mieć połączenia w te rejony miasta, w które potrzebujesz regularnie dojeżdżać,
  • jaki jest czas dojścia z lokum na najbliższy przystanek,
  • która jest to strefa miasta – bo od tego zależy cennik biletów.

Wiedząc to wszystko, unikniesz kłopotów z dojazdami do pracy czy na zajęcia na uczelni.

Kupując mieszkanie, wiele osób zwraca uwagę przede wszystkim na cechy samego lokalu. Nie należy jednak pomijać całego otoczenia. Warto zorientować się, co znajduje się w sąsiedztwie rozważanej inwestycji mieszkaniowej. Poza wymienionymi tu czynnikami uwzględnić można plany zagospodarowania przestrzeni. Pozwoli to uniknąć np. zasłonięcia widoku z okna nowym blokiem. Mamy nadzieję, że wskazówki tu zawarte są dla Ciebie pomocne! Zachęcamy do śledzenia nowych inwestycji MAWAT Developer. A nuż to właśnie tu znajdziesz swoje wymarzone lokum?

Cykl poradnikowy "Kupujemy mieszkanie!”: #2 – lokalizacja i infrastruktura