Mieszkanie na parterze: czy jego zakup się opłaca?

Jednym z licznych aspektów, rozważanych przed zakupem nowego lokum mieszkalnego, jest... piętro. Prawie każda osoba waha się dość długo, zanim zdecyduje się na konkretną kondygnację. A co z mieszkaniami na parterze? Jak to z nimi jest – czy rzeczywiście jest się czego obawiać? I jakie powody przemawiałyby za wyborem lokum, umiejscowionego najbliżej wyjścia z budynku? Zobaczmy!

Dostęp do dodatkowej, zielonej przestrzeni

Obecnie parterowe mieszkania zazwyczaj sprzedawane są w pakiecie z ogródkiem. W inwestycji, realizowanej teraz przez MAWAT Developer, jest to przestrzeń na wyłączny użytek lokatorów konkretnego mieszkania. Decydując się na taki lokal, ma się więc prywatny kawałek zieleni – do zagospodarowania zgodnie z osobistymi preferencjami. Można tam zatem:

  • zorganizować własny warzywniak lub rabatkę kwiatową,
  • ustawić meble ogrodowe i huśtawkę, a tym samym wykreować przestrzeń do rodzinnego wypoczynku,
  • zaaranżować kącik zabaw na powietrzu dla swoich pociech (np. z niewielką zjeżdżalnią i basenikiem),
  • organizować w lecie kameralne przyjęcia dla przyjaciół,
  • bawić się ze swoim czworonożnym przyjacielem, zapewniając sobie i jemu porcję potrzebnego ruchu.

Coraz więcej osób decyduje się na mieszkanie z ogródkiem. To świetne rozwiązanie dla rodzin z dziećmi i dla tych, którzy tęsknią za zielenią, żyjąc w dużym mieście.

Jak z tym bezpieczeństwem? Deweloper o nie zadba!

Często powtarzanym mitem jest stwierdzenie, że usytuowane na parterze lokale są mniej bezpieczne od tych, położonych wyżej. Pokutuje tu jeszcze przekonanie, które mogło być prawdziwe lata temu – na niestrzeżonych osiedlach. Wówczas, celem zapewnienia sobie bezpieczeństwa przed włamaniem, niektórzy decydowali się na kraty na balkonie i w oknach. To jednak było średnio estetyczne rozwiązanie.


Na szczęście dziś już nie trzeba sięgać po takie środki zaradcze. Ogródki lokatorskie są bowiem odgrodzone od działki zewnętrznej oraz od siebie nawzajem. Wszystkie lokale wyposażane są w nowoczesne systemy okienne, uniemożliwiające niepożądane ingerencje z zewnątrz. Gdy ktoś natomiast zechce dodatkowo się zabezpieczyć, w grę wchodzi instalacja zewnętrznych rolet antywłamaniowych. Nie zapominajmy też o bezpieczeństwie przeciwpożarowym! W razie ewakuacji to właśnie z mieszkań na parterze najszybciej i najłatwiej można się wydostać.

Komfort użytkowania lokum parterowego – dla kogo to będzie kluczowe?

Mieszkając na parterze, jest się zupełnie uniezależnionym od windy. Nie trzeba czekać, aż dźwig podjedzie lub jeździć nim wraz z innymi mieszkańcami budynku. Aby znaleźć się w swoim domu, wystarczy po prostu pokonać kilka stopni. Nie ma potrzeby wchodzenia na wyższe piętra, co na pewno stanowi spore ułatwienie dla osób starszych albo schorowanych i niepełnosprawnych.

Tak położone mieszkanie ułatwia także życie rodzinom z małymi dziećmi. Zastanówmy się: wnoszenie sporej spacerówki do windy mogłoby być problematyczne. A już zwłaszcza wtedy, gdy trzeba by było robić tak każdego dnia... Podobnie ma się sprawa z rowerami wszystkich domowników. Jeżeli więc szukasz komfortowego lokum dla swojej rodziny, rozważ te, ulokowane na parterze. Wówczas bez większych przeszkód będzie można wnieść wózek czy rowerek do domu.

Z tak położonego mieszkania bliżej będzie do podziemnego garażu i komórki lokatorskiej. Mniej dźwigania przedmiotów z auta to zdecydowanie większa wygoda na co dzień! Na pewno zostanie to zauważone i docenione przez Ciebie – szczególnie w momencie wnoszenia nowego mebla do mieszkania bądź przenoszenia z bagażnika sporych zakupów świątecznych.

Obalamy pozostałe mity o lokalach parterowych!

Na koniec rozprawimy się z jeszcze kilkoma mitami, które są dość często powtarzane. Tymczasem mają one niewiele wspólnego z prawdą. O jakie stwierdzenia chodzi?

„Mieszkania na parterze są tańsze”

Spójrzmy prawdzie w oczy: parterowe apartamenty często są cenowo zbliżone do tych, ulokowanych na wyższych kondygnacjach. A płacąc tyle samo lub niewiele więcej, zyskuje się dostęp do prywatnego ogródka! Dlatego kryterium ceny nie zawsze jest tutaj decydujące. Rozważając takie lokum, warto na pierwszym miejscu stawiać swoje potrzeby. Gdy nie ma się oczekiwań, aby z okna rozciągał się panoramiczny widok – dobrze uwzględnić w swoich rozważaniach lokale na parterze. Zrób to zwłaszcza wtedy, gdy istotnym aspektem dla Twojej rodziny jest bezpośredni dostęp do zieleni.

„Na parterze są zimne podłogi!”

Ten mit pochodzi jeszcze z czasów, kiedy lokum znajdowało się tuż nad piwnicą i nie było należycie zaizolowane. Dziś ten problem został wyeliminowany dzięki zastosowaniu nowoczesnych rozwiązań budowlanych. Kto chce, może również postawić na podgrzewane panele w salonie, sypialni lub też podłogę podgrzewaną w łazience. Zapewni to dodatkowy komfort termiczny w chłodniejsze miesiące roku.

„W mieszkaniu na parterze jest głośno…”

Wydawałoby się, że apartamenty parterowe są narażone na więcej odgłosów z zewnątrz – w tym z klatki schodowej. Korzystający ze wspólnej przestrzeni lokatorzy zawsze przecież mijają te najniżej położone mieszkania. Ponadto do uszu docierają hałasy spod okien. Cóż, w pierwszym przypadku rozwiązaniem są dźwiękoszczelne drzwi, skutecznie wytłumiające dźwięki z korytarza. W drugim – nowoczesne okna, w które wyposażona jest inwestycja Apartamenty Gusta. A jeśli chodzi o okna wychodzące na ogród – tutaj nie ma obaw, że obce osoby będą pod nimi hałasować. Za nimi jest przecież tylko prywatna, cicha przestrzeń!
 

Apartamenty mieszkalne na parterze nie są już tymi, które cieszą się niewielkim zainteresowaniem. Coś, co lata temu było wadą, w nowoczesnym budownictwie zostało wyeliminowane. A do tego doszło wiele zalet. Jeżeli więc interesuje Cię takie lokum, w budynkach ROMERO i LAVANDA znajdziesz jeszcze wolne mieszkania parterowe z ogródkiem. Zapraszamy do biura MAWAT Developer po więcej szczegółów!

Mieszkanie na parterze: czy jego zakup się opłaca?