„Kupujemy mieszkanie!”: #5 Kwestie finansowo-prawne

Zakup wymarzonego mieszkania wiąże się z wieloma formalnościami. Bez obaw – wszystko da się spokojnie zaplanować. Wszelkie dokumenty nie są bowiem tylko przykrym
biurokratycznym obowiązkiem, lecz m.in. zabezpieczeniem Twoich interesów jako nabywcy. W ostatnim artykule z cyklu „Kupujemy mieszkanie!” przybliżymy Ci więc temat zagadnień prawnych i finansowych, związanych z inwestowaniem w lokum. Zapraszamy!

Zakup mieszkania: gotówka czy kredyt?

Na starcie warto zastanowić się, z czego ma być finansowany zakup własnych czterech kątów. Zazwyczaj nabywcy kupują, płacąc zgromadzoną już uprzednio gotówką lub zaciągają kredyt hipoteczny. Każde z tych rozwiązań ma swoje zalety i mankamenty. Przyjrzyjmy się im pokrótce.

Kupno mieszkania w Krakowie za gotówkę

Gdy posiada się odpowiednią kwotę do dyspozycji (ok. kilkuset tys. zł), można już rozważać zakup lokum. Zwykle jest to prostsze niż branie kredytu – nie trzeba kompletować aż tylu dokumentów. To ogranicza niezbędne formalności i przyspiesza inwestycję. Tak naprawdę mieszkanie da się w ten sposób kupić od ręki.

Gdy natomiast brakuje pewnej części wymaganej kwoty, wiele osób korzysta ze wsparcia rodziny. Rodzice często dokładają się młodym osobom do zakupu pierwszego w życiu lokum. Zaletą tego rozwiązania jest fakt, że bliscy nie będą zapewne oczekiwać spłacania długu wraz z odsetkami. Dla wielu młodych kłopotem jest jednak świadomość, że w pewien sposób są później zależni od tych, którzy sfinansowali zakup. Ponadto warto pamiętać, że spore kwoty darowizn należy zgłosić do Urzędu Skarbowego.

Kredyt hipoteczny: czy i jak wziąć?

Sporo osób nie może pozwolić sobie na zakup lokum od razu – za gotówkę. W takiej sytuacji odpowiednim rozwiązaniem będzie kredyt hipoteczny. Oferta banków w tym zakresie jest naprawdę szeroka. Warto pamiętać, że:

  • można go otrzymać, gdy wykaże się wymaganą przez bank zdolność kredytową,
  • jest to zobowiązanie długoterminowe – do spłacania przez kilkanaście lub kilkadziesiąt lat,
  • nawet przy tej formie finansowania potrzebny będzie określony wkład własny.

Od poziomu zdolności kredytowej zależy to, jaki zakres cenowy mieszkań można brać pod uwagę. Pozwala to od razu sprawdzić, które propozycje są w zasięgu, a z których trzeba będzie zrezygnować. Na decyzję o przyznaniu kredytu trzeba co nieco poczekać. Procedura nie będzie więc aż tak szybka, jak przy zakupie za gotówkę. Warto jednak uzbroić się w cierpliwość.

Dokumenty związane z kupnem lokum

Co będzie potrzebne z formalnego punktu widzenia? W przypadku brania kredytu hipotecznego wymaga się pisemnego poświadczenia zdolności kredytowej. Do jego zaciągnięcia niezbędna jest również przedwstępna umowa, zawarta z deweloperem. W pierwszej kolejności trzeba mieć więc upatrzone lokum. O pozostałe dokumenty, niezbędne do uzyskania kredytu, warto zapytać wybrany bank.

Kolejny etap współpracy z deweloperem obejmuje podpisanie umowy, w której firma deweloperska zobowiązuje się do zbudowania inwestycji i następnie sprzedaży wybranego lokum. Jest ona zawierana notarialnie. Uwzględnia ponadto ustanowienie odrębnej własności lokalu. Dochodzi tutaj opłata za wpisanie do księgi wieczystej. U notariusza będzie trzeba też ustalić kwestię hipoteki dla banku (jeżeli jest brany kredyt).

W momencie, gdy inwestycja jest gotowa, może nastąpić techniczny odbiór mieszkania. Procedura ta kończy się spisaniem odpowiednich protokołów, podpisywanych przez obydwie strony: dewelopera i nabywcę.

Wreszcie należy pamiętać o ubezpieczeniu kupowanego apartamentu. Jest to niezbędny krok, pozwalający po części uniknąć konsekwencji losowych zdarzeń typu zalanie, pożar czy włamanie do lokum. Mając wykupione ubezpieczenie, można w takich sytuacjach ubiegać się o odszkodowanie. Niezbędne dokumenty podpiszesz w wybranej firmie, oferującej pakiety ubezpieczeniowe mieszkań.

Planujesz wkrótce kupno mieszkania w Krakowie? Mamy nadzieję, że nasz 5-częściowy poradnik okazał się pomocny w dążeniu do wymarzonego lokum. Zapraszamy do śledzenia tego działu, bo już wkrótce udostępnimy tu kolejne użyteczne wskazówki. Życzymy powodzenia w mieszkaniowych poszukiwaniach. Zachęcamy również do zapoznania się z naszymi dotychczasowymi i obecnymi inwestycjami. Do zobaczenia!

„Kupujemy mieszkanie!”: #5 Kwestie finansowo-prawne