„Kupujemy mieszkanie!”: #3 Lokum na wynajem – jak je wybierać i urządzać?

W trzeciej już części naszego minicyklu mieszkaniowego zaprezentujemy Ci różne opcje mieszkania na wynajem. Jak wybierać takie lokum i na co zwracać uwagę? Co jest kluczowe, jeśli chodzi o jego przygotowanie do wynajęcia? I wreszcie – jak przystosować przestrzeń do mieszkańców, którzy będą tam przebywać? Zobacz!

Mieszkanie dla studentów: co ma znaczenie?

Zanim dokonasz zakupu lokum, zastanów się, kto ma w nim docelowo zamieszkać. Od tego zależy bowiem rejon, w jakim warto szukać mieszkania. Gdy zamierzasz wynajmować je studentom, warto rozejrzeć się za czymś, położonym w okolicach największych uczelni i centrum miasta. Możliwość sprawnego dotarcia na zajęcia będzie tu priorytetem. Możesz też oczywiście pomyśleć o mieszkaniu w Krakowie, ulokowanym dalej. Upewnij się tylko, czy będzie stamtąd dobry dojazd w okolice AGH, PK albo UJ. Przyda się także korzystne połączenie do okolic Rynku Głównego, gdzie młodzi ludzie lubią spędzać czas wieczorami.

Jeżeli chodzi o standard, ważne oczywiście jest zapewnienie właściwych warunków. Jednak mieszkanie nie musi wyglądać jak z okładki magazynu. Ważne, aby było przystępne cenowo. Zakup lokum z rynku wtórnego i jego odświeżenie? A może nowa inwestycja, urządzona w przemyślany sposób? Kluczowe dla młodych ludzi będzie, aby mieć:

  • prywatną przestrzeń dla siebie – dlatego sprawdzają się tu większe powierzchniowo lokale z wydzielonymi pokojami,
  • szybki internet – potrzebny do nauki,
  • pojemną lodówkę – by każdy współlokator miał w niej miejsce na swoje produkty spożywcze,
  • biurko z praktycznymi szufladami, szafką i wygodnym krzesłem obok,
  • komfortowe łóżko,
  • szafę na odzież i inne przedmioty,
  • w bezpośredniej okolicy stancji: sklepy spożywcze i korzystne cenowo lokale gastronomiczne (pizzeria, bar mleczny itp.).

W przypadku większego mieszkania przyda się więcej niż jedna łazienka. Na wyposażeniu można też zapewnić suszarkę na pranie, niezbędny sprzęt (pralka, kuchenka mikrofalowa, płyta indukcyjna) i podstawowy zestaw naczyń.

Wynajem dla rodziny: bezpieczeństwo, standard i wygoda

Wolisz, żeby zakupione lokum wynajęła para lub rodzina z dziećmi? W takim przypadku kluczowa będzie bliskość punktów usługowych i placówek edukacyjnych. Znaczenie ma ponadto spokojna, zielona okolica, gdzie da się spacerować w miłym otoczeniu. Przykłady takiej inwestycji mieszkaniowej to Apartamenty Gusta i Naturalnie Niebyła. Dla osób niezmotoryzowanych ważna będzie także sprawna komunikacja w różne rejony miasta. Pozostali z pewnością będą zainteresowani miejscem parkingowym albo garażem. Przyda się dobrze zorganizowany wyjazd z osiedla na główniejsze arterie komunikacyjne. Mamy mogą być z kolei zaciekawione bliskością placu zabaw.

Rodziny zwracają uwagę na obecność windy i komórki lokatorskiej. Kluczowe koniec końców jest to, by lokum było bezpieczne – zarówno jeśli chodzi o jego wnętrze, jak i położenie w cichej okolicy. Wyposażenie mieszkania powinno uwzględniać:

  • podział przestrzeni na funkcjonalne strefy: dzienną (salon i przedpokój), sypialnianą, kuchenną (+ z ewentualną jadalnią),
  • przestronną łazienkę, wyposażoną w pralkę (a nawet suszarkę),
  • przestrzeń dla najmłodszych lokatorów, przewidzianą do zagospodarowania w większości indywidualnie,
  • zabezpieczony balkon,
  • szybki internet – szczególnie w dobie pracy zdalnej,
  • praktyczne meble, częściowo wykonane na zamówienie – by zapewnić maksymalne wykorzystanie przestrzeni bez jej przytłaczania.

Tutaj standard wyposażenia jest już zwykle większy. Potencjalni najemcy będą z pewnością mieć większe oczekiwania. Przygotowanie lokum do wynajmu rodzinie będzie wymagać więcej nakładów finansowych, niż urządzenie pod najem dla studentów. Koszty te mają jednak szansę się zwrócić, gdy mieszkanie będzie udostępnione na wynajem długoterminowy.

Apartamenty na wynajem krótkoterminowy

Nieco inaczej wygląda sprawa najmu krótkoterminowego – na doby. Takie przestrzenie są zwykle przygotowywane z myślą o odwiedzających Kraków turystach. Właściciele dbają, aby zapewnić gościom jak najlepsze warunki. Nierzadko mieszkania są ulokowane blisko centrum, a więc najbardziej zabytkowych okolic miasta. To przede wszystkim odległość do turystycznych atrakcji ma bowiem tutaj największe znaczenie. Dlatego rozważając zakup apartamentu, który ma pełnić funkcję minihotelu, warto dobrze przemyśleć jego lokalizację.

Kolejny aspekt to aranżacja wnętrza. Można postawić na wystrój w określonym stylu (loft, modern, boho czy retro). Takie wnętrza cieszą się sporą popularnością. Niektórzy właściciele stawiają jednak na bardziej uniwersalne, klasyczne wnętrza. Są one dość neutralne, ale wygodne – i przypadną do gustu wielu osobom. Wszystko zależy od konwencji i od tego, czym najemca chce przyciągnąć odwiedzających.

Obecnie rynek tego typu prywatnych kwater jest mocno konkurencyjny. Warto więc naprawdę postarać się zapewnić gościom wszystko, co potrzebne do kilkudniowego, bezstresowego odpoczynku. Przydadzą się: zestaw do prasowania (deska + żelazko), pralka, komplet naczyń. W części kuchennej nie może też zabraknąć czajnika, lodówki i kuchenki mikrofalowej. Łazienkę można dodatkowo wyposażyć w suszarkę do włosów i odświeżacz zapachowy. Obowiązkowo potrzebne będą ręczniki i pościel. W przeciwieństwie do mieszkań wynajmowanych na długo tutaj trzeba liczyć się z koniecznością regularnego sprzątania, wymiany tekstyliów i usuwania ewentualnych usterek. Konieczne będą również osobiste spotkania z turystami, aby przekazać klucze i podstawowe informacje nt. wynajmu. Zastanów się, czy masz na to czas – jeżeli tak, możesz mieć świetne źródło dochodu.

Jak widzisz, mieszkanie na wynajem to szerszy temat, wymagający głębszego zastanowienia się pod kątem przyszłych lokatorów. Inaczej aranżuje się studenckie stancje, a inaczej mieszkanie dla rodziny albo aparthotel. Mamy nadzieję, że nasz wpis nakreślił Ci sytuację i ułatwi podjęcie decyzji. Wiesz już, jaki typ lokum na wynajem przygotujesz? Zapraszamy do śledzenia naszej strony! MAWAT Developer przygotowuje wciąż nowe inwestycje na terenie Krakowa. A nuż to tu znajdziesz idealne mieszkanie do wynajęcia innym?

„Kupujemy mieszkanie!”: #3 Lokum na wynajem – jak je wybierać i urządzać?